logo male

Projekt Ustawy :


U S T A W A

z dnia ...........

o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy
o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego

Art. 1. W ustawie z dnia 20 grudnia 2002 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. Nr 240, poz. 2059, z późn. zm. )) w art. 11 dodaje się ust. 9 w brzmieniu:

"9. Przetwórca wpisany do rejestru uznanych przetwórców, o którym mowa w art. 5 ust. 1, dokonuje oznaczenia zawartości zanieczyszczeń w każdej uzyskanej przez niego partii krótkiego włókna lnianego lub włókna konopnego, do której będzie się ubiegał o przyznanie dopłaty do przetwarzania, przy zastosowaniu metody oznaczania zawartości zanieczyszczeń określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 12 pkt 1 lit. c.".

Art. 2. W ustawie z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz. U. Nr 223, poz. 2221, z późn. zm. )) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 26:

a) w ust. 4 w pkt 2 dodaje się lit. d w brzmieniu:
"d) miejscu położenia obiektów będących w posiadaniu wnioskodawcy, w których zamierza on przechowywać surowiec tytoniowy oraz surowiec tytoniowy po pierwszym przetworzeniu.",

b) w ust. 5 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
1) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do obiektów, w których:
a) ma się odbywać pierwsze przetwarzanie surowca tytoniowego,
b) zamierza on przechowywać surowiec tytoniowy oraz surowiec tytoniowy po pierwszym przetworzeniu;";

2) w art. 29 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

3. Pierwszy przetwórca może przechowywać surowiec tytoniowy oraz surowiec tytoniowy po pierwszym przetworzeniu wyłącznie w posiadanych przez siebie obiektach objętych informacją, o której mowa w art. 26 ust. 4 pkt 2 lit. d lub w art. 28. ust. 3.";

3) w art. 30 ust. 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Surowiec tytoniowy może opuścić zatwierdzony punkt odbioru surowca tytoniowego wyłącznie w celu przemieszczenia go do obiektu, w którym odbywa się pierwsze przetwarzanie surowca tytoniowego lub do obiektu objętego informacją, o której mowa w art. 26 ust. 4 pkt 2 lit. d lub w art. 28. ust. 3.";

4) po art. 31 dodaje się art. 31a w brzmieniu:

"Art. 31a. Płatność uzupełniająca, o której mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2, składa się z części związanej z produkcją, zwanej dalej "płatnością", oraz z części niezwiązanej z produkcją zwanej dalej "płatnością niezwiązaną".";

5) w art. 32 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Płatność przysługuje producentowi surowca tytoniowego za ilość surowca tytoniowego:";

6) w art. 33b:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Prawo do uzyskania płatności jest niepodzielne i podlega wyłącznie:

1) dziedziczeniu;
2) zbyciu - w przypadku przekazania przez producenta surowca tytoniowego gospodarstwa rolnego w celu uzyskania renty strukturalnej."",

b) ust. 5 otrzymuje brzmienie:
"5. Zbycia prawa do uzyskania płatności w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dokonuje się pod rygorem nieważności, w formie pisemnej.";

7) w art. 33c:

a) w ust. 3 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) skreśleniu z rejestru producentów podmiotu, któremu dotychczas przysługiwało prawo do uzyskania płatności oraz",

b) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Dyrektor oddziału terenowego Agencji wydaje decyzję o odmowie wpisu do rejestru producentów nabywcy prawa do uzyskania płatności, jeżeli podmiot, któremu dotychczas przysługiwało to prawo nie jest wpisany do tego rejestru.";

8) w art. 33f:

a) w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
"1) współczynnik zabezpieczający przed wypłatą płatności w nadmiernej wysokości określony w przepisach wydanych na podstawie ust. 5 jest niższy niż 1;",

b) w ust. 2 w pkt 1 lit. a otrzymuje brzmienie:
"a) iloczynem maksymalnej stawki płatności określonej w przepisach wydanych na podstawie ust. 7, współczynnika zabezpieczającego przed wypłatą płatności w nadmiernej wysokości określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 5 oraz całkowitej ilości surowca tytoniowego objętej umowami na uprawę tytoniu a";

9) po art. 33f dodaje art. 33fa - 33fh w brzmieniu:
"Art. 33fa. Płatność niezwiązana przysługuje producentowi rolnemu, który:

1) posiada prawo do uzyskania płatności niezwiązanej;

2) spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej, określone w przepisach o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.

Art. 33fb. 1. Prawo do uzyskana płatności niezwiązanej nabywa, z mocy ustawy, osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która była wpisana do rejestru producentów w dniu 31 marca 2007 r.
2. Dyrektor oddziału terenowego Agencji wydaje, na wniosek, decyzję w sprawie nabycia, z mocy ustawy, prawa do uzyskania płatności niezwiązanej.
3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, składany w terminie do dnia 1 października 2007 r. na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję, zawiera w szczególności.

1) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;

2) numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy;

3) numer REGON - jeżeli wnioskodawca jest osobą prawną;

4) numer identyfikacyjny wnioskodawcy, o którym mowa w przepisach o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności - jeżeli został nadany;

5) informacje o wystąpieniu nadzwyczajnych okoliczności, wskutek których w 2006 r.:

a) nie zawarto umowy kontraktacji lub umowy na uprawę tytoniu albo

b) zbiór tytoniu był wyjątkowo niski.

4. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające informacje, o których mowa w ust. 3 pkt 5.

5. Dyrektor oddziału terenowego Agencji wydaje decyzje o:

1) stwierdzeniu nabycia prawa do uzyskania płatności niezwiązanej, jeżeli wnioskodawca spełnia warunki nabycia tego prawa z mocy ustawy i wpisuje wnioskodawcę do rejestru określonego w art. 33fd;

2) odmowie stwierdzenia nabycia prawa do uzyskania płatności, jeżeli wnioskodawca nie spełnia warunków nabycia tego prawa z mocy ustawy.

Art. 33fc. 1. Prawo do uzyskania płatności niezwiązanej jest niepodzielne i podlega wyłącznie:

1) dziedziczeniu;

2) zbyciu - w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego w celu uzyskania renty strukturalnej.

3. Nabywca prawa do uzyskania płatności niezwiązanej składa do dyrektora oddziału terenowego Agencji wniosek o wpis do rejestru określonego w art. 33fd, zawierający informacje, o których mowa w art. 33fb ust. 3, wraz z kopią dokumentu potwierdzającego nabycie tego prawa.

Art. 33fd.

1. Dyrektor oddziału terenowego Agencji prowadzi rejestr podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej.

2. Rejestr podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej prowadzi się w formie papierowej i w wersji elektronicznej w systemie teleinformatycznym Agencji. Rejestr producentów jest jawny i zawiera dane, o których mowa w art. 33fb ust. 3, informacje o indywidualnej ilości referencyjnej, o której mowa w art. 33fe, oraz informację o zdarzeniu prawnym, na podstawie którego podmiot posiadający prawo do uzyskania płatności niezwiązanej nabył to prawo.

3. Dyrektor oddziału terenowego Agencji, w przypadku, o którym mowa w art.
33fc ust. 3, wydaje decyzje o:

1) skreśleniu podmiotu, któremu dotychczas przysługiwało prawo do uzyskania płatności niezwiązanej z rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej oraz

2) wpisie nabywcy prawa do uzyskania płatności niezwiązanej do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej.

4. Podmiot wpisany do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej informuje dyrektora oddziału terenowego Agencji, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję, o zmianie danych, o których mowa w art. 33fb ust. 3, w terminie 14 dni od dnia jej zaistnienia.

5. Dyrektor oddziału terenowego Agencji wydaje decyzję o odmowie wpisu do rejestru podmiotów posiadających prawo do uzyskania płatności niezwiązanej nabywcy tego prawa, jeżeli podmiot, któremu dotychczas przysługiwało to prawo nie jest wpisany do tego rejestru.

Art. 33fe.

1. W decyzjach wydawanych na podstawie art. 33fb ust. 5 pkt 1 oraz art. 33fd ust. 3 pkt 2, dyrektor oddziału terenowego Agencji określa indywidualną ilość referencyjną.

2. Indywidualna ilość referencyjna określona dla podmiotów, które nabyły z mocy ustawy prawo do uzyskania płatności niezwiązanej, stanowi ilość surowca tytoniowego pochodzącego ze zbiorów 2006 r., do której przyznano płatności na podstawie prawa do uzyskania płatności przysługującego tym podmiotom.

3. Indywidualna ilość referencyjna określona dla nabywcy prawa do uzyskania płatności niezwiązanej jest równa indywidualnej ilości referencyjnej określonej dla podmiotu, któremu dotychczas przysługiwało to prawo.

Art. 33ff.

1. W przypadku gdy ilość surowca tytoniowego pochodzącego ze zbiorów 2006 r., do której przyznano płatności była, na skutek wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, wyjątkowo niska, jako indywidualną ilość referencyjną przyjmuje się ilość surowca tytoniowego objętego w 2006 r. umową kontraktacji lub umową na uprawę tytoniu zawartymi w ramach prawa do uzyskania płatności, przysługującego podmiotowi, o którym mowa w art. 33fe ust. 2, pomniejszoną o 30%.

2. W przypadku niezawarcia umowy kontraktacji lub umowy na uprawę tytoniu w 2006 r., jako indywidualną ilość referencyjną przyjmuje się ilość surowca tytoniowego pochodzącego ze zbiorów 2005 r., do której przyznano płatności w ramach kwoty produkcji surowca tytoniowego odpowiadającej prawu do uzyskania płatności, przysługującemu podmiotowi, o którym mowa w art. 33fe ust. 2.

3. Rodzajami dowodów potwierdzających wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, o których mowa w ust. 1, są:

1) zaświadczenie z zakładu ubezpieczeń o wypłacie odszkodowania, w przypadku gdy uprawa była ubezpieczona;

2) dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.

Art. 33fg.

1. Decyzję w sprawie przyznania płatności niezwiązanej wydaje dyrektor oddziału terenowego Agencji, na wniosek składany w terminie od dnia 15 marca do dnia 15 maja roku zbioru na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności informacje, o których mowa w art. 33fb ust. 3.

3. Do wniosku dołącza się dokument sporządzony zgodnie z art. 33b ust. 6 pkt 3 dla prawa do uzyskiwania płatności niezwiązanej - jeżeli prawo do uzyskania płatności niezwiązanej przysługuje łącznie kilku podmiotom.

4. Płatność niezwiązana stanowi iloraz:

1) iloczynu indywidualnej ilości referencyjnej wnioskodawcy i wysokości środków finansowych określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 5, oraz;

2) sumy wszystkich indywidualnych ilości referencyjnych określonych na podstawie decyzji, o których mowa w art. 33fb ust. 5 pkt 1lub art. 33fd ust. 3 pkt 2.

5. Rada Ministrów określa corocznie, w drodze rozporządzenia, wysokość środków finansowych przeznaczonych na płatności niezwiązane, mając na względzie założenia do ustawy budżetowej na dany rok lub środki przewidziane w budżecie państwa na ten cel, a także zobowiązania wynikające z zawartych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych oraz przepisy Unii Europejskiej obowiązujące w tym zakresie."";

10) w art. 33g:

a) w ust. 1 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:
"4) podmiotów ubiegających się o przyznanie płatności niezwiązanej",

b) w ust. 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) ust. 1 pkt 3 i 4 - Agencji Restrukturyzacji."",

c) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu: "5a. Kontrole, o których mowa w ust. 1 pkt 4 przeprowadza się w zakresie spełniania warunków do przyznania płatności niezwiązanej.",

d) w ust. 6 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) pkt 2 - przepisy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej."";


11) w art. 33h w ust. 1:

a) w pkt 1 lit. e otrzymuje brzmienie:
"e) przepływie zapasów surowca tytoniowego będącego w dyspozycji pierwszych przetwórców, z podziałem na grupy odmian tytoniu – do dnia 15 lipca roku następującego po roku zbioru;",

b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) dyrektorowi oddziału terenowego Agencji informacje o planowanych, w każdym miesiącu od dnia 1 września roku zbioru do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku zbioru, terminach odbioru surowca tytoniowego – nie później niż 14 dni przed początkiem miesiąca, którego te informacje dotyczą, na formularzu opracowanycm i udostępnionym przez Agencję.";


12) w art. 36:

a) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
"6. Prezes Agencji Restrukturyzacji może powierzyć przeprowadzenie kontroli, o których mowa w art. 24 ust. 2 oraz art. 27 ust. 1 lit. b rozporządzenia Komisji 382/2005, innym jednostkom organizacyjnym dysponującym odpowiednimi warunkami organizacyjnymi, kadrowymi i technicznymi określonymi na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.",

b) ust. 9 otrzymuje brzmienie:
"9. Do upoważnienia, o którym mowa w ust. 7 pkt 2, stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej.",

c) ust. 12 otrzymuje brzmienie:
"12. Sprawozdania z kontroli, o których mowa w art. 28 rozporządzenia Komisji 382/2005 sporządza się w formie raportu.";


13) po art. 37 dodaje się art. 37a w brzmieniu: